A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

İzmir KONAK Psikolojik Danışmanlık -Anababa olmak: Bir seminer ve analitik grup çalışması - Blog

Anababa olmak: Bir seminer ve analitik grup çalışması


Ouraburos, kendi kuyruğunu yiyen yılan, kadim zamanlardan beri sonsuzluğun simgesi olagelmiştir. Bugün, çoğumuz modern insanlar olarak, düz, dönüşsüz bir çizgi üzerinde yaşıyor olduğumuzu düşünsek de, bu kadim imge, özellikle bilinçdışı düzeyde etkisini hissettirmeye devam eder. Özellikle de bir yandan çocuk doğurma, doğurtma, edinme gibi, hayatın sürekliliğinin, kuşaklar silsilesindeki yerimizi almanınsorumluluğunu üstlenmek ama bir yandan da kendi geçiciliğimizle de yüzleşmek durumunda olduğumuz kritik dönemlerde…


Kendileri anababa olmaya karar veren kişiler, genellikle bu dönemde kendi anababaları ile kurdukları ilişkiye geri döner, bu ilişkinin çeşitli yönlerini, deyim yerindeyse, “temize çekmeye” başlarlar. Onlar kadar, onlardan daha iyi, asla onlar gibi anababalar olma yönündeki bilinçli, bilinçsiz tercih ve yönelimlerini yeniden gözden geçirmeye; kendi anababalarıyla ilgili düşünce, tutum ve duygularını yeni bir gözle değerlendirmeye başlarlar; onlarla ilgili olarak o güne kadar bilinçdışında uyuklayagelmiş kimi duygular, bastırılmış olmanın getirdiği hınç ve şiddetle de, bazen yeni bulunmuş kayın-anababalarda kendilerine yeni bir nesne bularak günyüzüne çıkar. Bunlar anababalıkla ilgili olarak gözlemleyegeldiğimiz yeniden yapılanmalardan yalnızca bazıları.

Önerilen çalışma, bu kritik dönem hakkında psikanalitik perspektif çerçevesinde birikmiş tecrübe ve bilgi birikimin aktarılacağı 6-8 saatlik bir seminerle başlayacak. Bu seminerin amacı, anababalık hakkındaki bilimsel bilgileri sunmaktan çok, daha sonra yapılacak grup çalışmasına katılacaklara, deneyimlerini formüle etmelerini, paylaşmalarını sağlayacak ortak bir dilin oluşmasına katkıda bulunmak olacak. 

Grup çalışmasının ilk evrelerinde ise ortak bir grup dili ve kültürünün oluşması için rüya aktarım ve yorumlarından yararlanılacak olmakla birlikte, grup ortamında tartışılacak gözden geçirilecek olgular rüyalarla sınırlı tutulmayacak, anababalığın ve genel olarak büyü(t)menin bütün görünüşlerini kapsayacak. Başlangıç hedefi, kendini ve diğer katılımcıları tanımak olan çalışma, katılımcaların ihtiyaçlarına bağlı olarak bir grup terapisi doğrultusunda da dönüşebilir. 

Çalışma Psikoterapist İskender Savaşır'ın yönetiminde beş kişilik bir uzman kadro tarafından sürdürülecektir.

 
Seminer 14 Mayıs Cumartesi günü, 13:00-18:00 saatleri arasında yapılacaktır. Kontenjan sınırlı olduğundan önkayıt yapılanlara öncelik tanınacak ve seminerlere asgari olarak 10 kişinin kayıt yaptırması durumunda başlanacaktır.

Bengü Aydınalp
Duygu Öz
Yeşim Özbalkan
Nesli Albayrak ZağlıACA

Bu Makaleyi Paylas...