A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

İzmir KONAK Psikolojik Danışmanlık -Dışavurumcu Sanat Terapisi Eğitimi - Blog

Dışavurumcu Sanat Terapisi Eğitimi


EĞİTİMİN İÇERİĞİ

Dışavurumcu sanat terapisi, kişinin kendi içindeki duyguları sanat yoluyla dışa vurma biçimidir. Bu terapi yönteminde boyalar, kurdeleler, renkli kağıtlar gibi elle tutulur malzemeler kullanılır ya da sanatın değişik dallarından faydalanılır. Resim, dans, müzik, drama bu terapide kullanılan çeşitli sanat dallarına birer örnektir. Amerikan Sanat Terapi Birliği sanat terapisini “hastalık, travma yaşayan ya da yaşamlarında güçlük çeken veya kişisel gelişimini artırmayı hedefleyen kişilerin, bir profesyonel eşliğinde sanatı iyileştirici amaçlı kullanmaları” olarak tanımlamıştır.


            Sanat terapisi sözün bittiği, yetersiz kaldığı yerde başlar. İnsanları iyileştirir, onarır, dönüştürür. Terapi sırasındaki duygusal geçişler yumuşaktır. Kişi kendisinin anlatmak istediği kadarını ortaya koyar. Bu yöntemde doğrudan probleminiz hakkında konuşmak durumunda kalmazsınız. Bunun yerine, bu problemi sanat yoluyla, daha estetik, daha yumuşak bir şekilde ortaya dökersiniz. Bu yöntem farkındalığı arttırmakta ve bazı sorunlarınıza yeni anlamlar vermenizi sağlamaktadır. Bu yeni anlamlar da, yapıcı ve yaratıcı kararlara dönüşmektedir.
Terapi esnasında birçok duyunuzu kullandığınız için de hızlı ve etkili değişimler sağlanmaktadır.

            Dışavurumcu Sanat Terapisi öncelikle iletişimi kolaylaştırır, yaşanmış olumsuz olayların kötü etiketlerini ortadan kaldırır, direnci azaltır, psikoterapiyi eğlenceli hale getirir. İnsanların içindeki doğal yaratıcı gücü ortaya çıkartır. Baş etme yollarını geliştirir. Problem çözmeyi kolaylaştırır. Kişiler daha ileride karşılaşacakları problemlerle daha iyi baş etmeye başlarlar. Bunun yanında, stres, kaygı ve korkularla baş etmede yardımcı olur. Fiziksel bir rahatlama sağlar. Duygusal boşalımı tetikler. Hayat kalitesini arttırır. Ayrıca çalışma sırasında ortaya çıkan sanat ürünleri çalışılan problemlerin ulaşılabilir, somut bir ifadesi olur, üzerinde yapılan değişikliklerle gelişime bir kanıt oluşturur. İfade edilmesi zor duyguları, korkuları somutlaştırır ve bu duygular üzerinde kontrol hissi verir ve bunun sonucunda özgüveni pekiştirir.


Dışavurumcu sanat terapisinin en fazla etkili olduğu konular:
•Duygusal çatışmaları uzaklaştırma
•Farkındalığı yükseltme
•Kaygıyı azaltma
•Acı verici konular (kayıp, travma, depresyon, yaş dönemleri)
•Sosyal becerileri geliştirme
•Davranış düzenleme
•Problem çözme
•Kendilik değerini yükseltmedir.

EĞİTİMİN İÇERDİĞİ AKTİVİTELER

EĞİTİMİN HEDEFİ
Bu eğitim, yaratıcı süreç ile psikolojik gelişim arasındaki bağın anlaşılmasını sağlamak; katılımcıların yaratıcı süreci aktif olarak deneyimlemelerini amaçlamaktadır. Bu modülün programı aşağıdaki içeriklerle ilerleyecektir.

• Dışavurumcu Sanat Terapisi Tarihi ve Dayandığı Bilimsel Temeller
• Hikayelerin Kullanımı
• Beden, Hareket ve Dans Terapisi
• Görsel Sanatlarla Terapi ( resim, kil vs. )
• Çocuk ve Gençlerde Sanat Terapisinin Kullanımı

BİLGİLENDİRME TEKNİKLERİ
• Teorik bilgi aktarımı (%25)
• Uygulamalı bireysel ve grup çalışmaları (%75)

EĞİTİME KİMLER KATILABİLİR?
Psikologlar, Psikolojik Danışmanlar, Psikiyatristler, Psikiyatri Hemşireleri, Sosyal Çalışmacılar, Eğitimciler, Sanatçılar, Ruh sağlığı alanında eğitim gören 3. ve 4. Sınıf ile lisansüstü öğrencileri

ÜCRET ₺550 +KDV()

KATILIM 2O KİŞİ İLE SINIRLIDIR.

KESİN KAYIT VE ÖDEME İÇİN SON TARİH 15 EKİM 2015

Kayıtlar kurs ücretinin ödenmesiyle kesinleşecektir.

EĞİTİM YERİ

Moreno Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

Dario Moreno Sokak(302 sok.) No:10 Konak/İzmir (Tarihi asansör karşısı)

Kayıt ve bilgi için:

1.MODÜL KESİN KAYIT İÇİN SON ÖDEME TARİHİ 15 EKİM 2015

NOT:

2. Modül: İmge ve Hikayelerle Derinlemesine Çalışma (13-15 KASIM)

3. Modül: Psikolojik Travmada Sanat Terapisi Kullanımı (05-06 ARALIK)

Olmak üzere Dışavurumcu Sanat Terapisi Eğitimleri devam edecektir. Her bir modül için katılım ücreti 550 +KDV()’ dir. Tüm modüller için kayıtlarımız başlamıştır. Modüller birbirinin devamı şeklinde ilerlememektedir! Her modül için ayrı kayıt alınmaktadır.


Bu Makaleyi Paylas...