A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

İzmir KONAK Psikolojik Danışmanlık -Karne Günü Kriz Günü mü? - Blog

Karne Günü Kriz Günü mü?


Karne günü çocukların hem tatil için heyecanlandıkları hem de ara değerlendirmelerini görmenin heyecanını yaşadıkları bir gün. .  Bu heyecanın içinde genellikle “değerlendirilme kaygısı” da bulunuyor. Bu, çocuk için iki uçlu bir heyecan olabiliyor. İyi karneler çocuklara heyecan ve mutluluk hissi yaşatabilirken kötü karneler korku, kaygı gibi duygulara ve yetersizlik gibi düşüncelere yol açabiliyor Kaygı, çocukların üzerinde baskıyı arttırırken, velilerin de çocuklarını akademik başarıları ve gelecekleri ile kaygılanmalarına neden olabiliyor. Tüm bunların sonucunda karne günü kriz gününe dönüşebiliyor. Peki, krize dönüşmemesi için ne yapmalı?

 

 

Karne kırık not ile geldikten sonra bunu değiştirme şansımız yoktur. Bir okul dönemi oldukça uzun bir zaman olduğu için, çocuklar hangi davranışın okul başarı veya başarısızlığı ile ilgili olduğunu kavrayamazlar. Bu sebeple bir sonraki sene veya tatil dönemi için verilen cezaların herhangi bir işlevi bulunmamaktadır. Bu noktada asıl önemli olan çocuk ile bu sonuca sebep olan davranış biçimlerinin konuşularak neden-sonuç ilişkileri kurulmasıdır. Eğer ki çocuk “Zaten herkese düşük verdi… Zaten şöyle bir hoca… Zaten böyle…” diye savunmalarla yapıcı olmayan neden-sonuç ilişkileri kurma yoluna giriyorsa çocuğu doğru neden-sonuç ilişkileri içine çekmek yararlı olacaktır. “Peki, öğretmenin beklentileri yüksek olabilir. Sen bu beklentileri karşılamak için neler yaptın?” şeklinde çocuğun cevabı beklenir ve “Daha fazlasını yapabilir miydin?” gibi sorular yöneltilebilir. Sonuç olarak, olumlu veya olumsuz her deneyim bir olgunlaşma vesilesidir. Bizler, çocuk ve genç eğitiminde profesyonel olarak çalışan kişiler veya anne - babalar, onların bu olgunlaşma sürecinde yaşadıklarından doğru mesajları almalarında ve sağlıklı tutum değişikliklerine gitmelerinde yol gösterici olmalı ve destek vermeliyiz. Bu, karneyi aldıktan sonraki tutumumuz olsa da velilere asıl düşen görev yeni okul dönemi başladığında ortaya çıkmaktadır. Bu neden nedensellik ilişkisi, dönem boyu yaşanan başarı ve başarısızlıklarla kurulmalı, çocuğun güçlü ve zayıf yanları dönem içinde değerlendirilmeli ve buna uygun ödüller ( takdir etmek, olumlu davranışı pekiştirmek, başarıdan zevk almasını sağlamak, vb.) verilmelidir.

 

Çocuğunuza sonuç odaklı değil, süreç odaklı olmayı öğretin. Başarının ya da başarısızlığın nasıl oluştuğunu anlamasına yardımcı olun. O zaman çocuğunuz, sorunlara çözüm bulabilen, sonuçların her zaman değiştirilebileceğine inanan olumlu bir zihinsel yaklaşım geliştirebilir. Başarısızlıklar karşısında hemen pes etmez. Bu nedenle karneyi çocuğunuzu yargılamak için değil, onun genel davranışlarını değerlendirmek için bir araç olarak kabul edin. Karne sendromunu aşmasında ona yardımcı olmanız çok önemlidir.

 

Kötü karneye sahip olan tüm çocuklar, zaten bu konuya ilişkin duyarlar. Çok belli etmeseler de kendileri ile ilgili değerlendirmeleri genellikle kendine yönelik ve olumsuzdur. Kötü karne nedeniyle çocukları ders kampına almak, tatile götürmemek gibi yöntemler ile cezalandırmak; çocuğu derslerden daha çok soğutabileceği gibi, motivasyonunun kırılmasına da neden olabilir. Çocuğun kendine yönelik yetersizlik, başarısızlık gibi düşünceleri pekişmiş olur. Anne- babalar çocuğun üzerinde baskı oluşturacak cezalar uygulamak yerine, kötü karnenin nedenleri araştırılmalı gerekirse bir uzmandan yardım alınmalıdır.

 

         Başarılı öğrencilerin karneleri tabii ki de ödüllendirilmelidir. Bu ödüllendirmenin maddi olmak zorunda olmadığını unutmamak gerekir. Başarıyı takdir eden sözler kullanmak ve başkaları tarafından da başarının takdir edilmesini sağlamak önemli bir yer tutar. Çocuklara başarıları sonucu hediyeler alınabilir bu hediyeleri alırken hediyenin çok büyük bir şey olmamasına dikkat etmek önemlidir. Dönem içinde “ Eğer bu dönem derslerin iyi olursa sana… Alacağım.” gibi cümleler kurmaktan kaçınılması gerekmektedir çünkü ödül amaç değil bir araç olmalıdır. Başarılı karnelere sahip olan çocukların en önemli kazanımı “ Başarıdan zevk almak ve bunun tadını çıkarabilmek” olmalıdır.  


Bu Makaleyi Paylas...