A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

İzmir KONAK Psikolojik Danışmanlık -Psikodrama Nedir? - Blog

Psikodrama Nedir?


"İkinci kez yaşanan her gerçek, birinciden kurtuluştur."

J.L. Moreno

 

Jacob Levi Moreno tarafından 1920'lerde geliştirilmiş olan Psikodrama, kişilerin kendi iç dünyalarını spontan bir biçimde, bir oyunun içinde rol alarak incelemelerini ve farkındalığa ulaşmalarını sağlamayı hedefleyen bir grup terapisi yöntemidir. Psikodrama, Yunanca'daki "psyche (ruh)" ve "drama (eylem)" sözcüklerinden oluşur.

Psikodramanın temel öğeleri sahne(oyunun ortaya koyulduğu yer), protagonist(psikodramada yaşantısının ele alınan kişi),  yönetici/terapist,  yardımcı egolar(protagonistin yaşamındaki önemli kişile yerine seçtiği grup üyeleri) ve gruptur.

Oturumlar,  ısınma aşaması,oyun aşaması ve grup görüşmesi olarak adlandırabileceğimiz 3  temel aşamadan oluşur.  Klasik bir psikodrama oturumu ortalama  1,5 - 3 saat , 8-12 grup üyesi ile uygulanır. Oturumların ne kadar süre ile devam edeceğini grubun ihtiyacı belirler.

 

Geçmiş, gelecek, tüm duygular, hiç söylenmemiş ve söylenemeyecek olanlar, psikodramada 'şimdi ve burada' ya gelir, bu sahnede gerçekleşir ve anlam bulur. Kişinin kendini tanımasına, içinde bulunduğu bağlama dışarıdan bakarak kendisini ve başkalarını anlamasına, ilişkilerini yeniden yapıladırmasına, öfkesini ortaya koymasına, ifade edemediği duygu ve düşünceleri açığa çıkarmasına, yeni çözüm yolları keşfetmesine, sorunlarla baş etme becerilerini geliştirmesine olanak yaratır. Kişisel engellerden kurtularak  daha  başarılı, üretken  ve  esnek olmayı kolaylaştırır. Evrenin başlangıcından itibaren insanda var olan , “spontanlık”, “yaratıcılık” ve “eylem" ve "kalıcılık" özellikleri üzerine kurulmuş olan, insanın kendini keşfetme sürecinde oyunlardan, masallardan, mitolojiden, daha birçok yaratıcı teknikten yararlanan çok etkili bir yöntemdir. İnsanın yaratıcılığının ve spontanlığının sınırlarını yakalamasını ve ulaşılan bu noktada eylem ihtiyacını karşılamasını hedefler. Tüm bu nitelikleri sebebi ile psikodrama  gup psikoterapileri içerisinde uygulama alanı en geniş olandır, 1930'lardan itibaren pedagojiden  endüstriye, tiyatrodan eğitime  pek çok alanda  yaygın bir  şekilde uygulanmaktadır.


Bu Makaleyi Paylas...